Starší články

Jiří Pazour vystoupil v květnu 2019 na mezinárodní konferenci a festivalu improvizace v Minneapolis v USA

Jiří Pazour vystoupil v květnu 2019 na mezinárodní konferenci a festivalu improvizace v Minneapolis v USA. Na tomto festivalu se představil mezinárodnímu publiku celkem dvakrát. Poprvé 17. 5., kdy improvizoval na koncertě společně s americkým kvartetem Sonorous Threshold. Členové tohoto souboru ve složení trubka, pozoun, lesní roh a perkuse oslovili Jiřího Pazoura s nabídkou na společné účinkování na tomto festivalu. Jako druhý koncert zazněl 18. 5. v koncertním sále Augsburg University v Minneapolis Koncert tónů a barev, kde Jiří Pazour vystoupil společně s českou malířkou Olgou Volfovou, která na Jiřího hudbu vytvořila výtvarné dílo. Obě vystoupení se setkala s nadšeným přijetím publika, které všechny účinkující odměnilo dlouhotrvajícím potleskem.

Tiskové vydání partitury skladby Jiřího Pazoura Zatmělo se mně slunečko

Jiří Pazour převzal v květnu 2019 v nakladatelství Českého rozhlasu v Praze autorské výtisky skladby Zatmělo se mně slunečko - písňového cyklu pro soprán a klavír. Skladba získala 1.cenu ve skladatelské soutěži Tribuna komorní písně Plzeň 2011. Noty je možné ode dneška zakoupit na webu Českého rozhlasu zde. Cyklus si můžete poslechnout ve vynikající interpretaci Gabriely Pechmannové a Daniela Wiesnera zde.


Jiří Pazour improvizoval v Jižní Koreji a v Japonsku

Jiří Pazour se v říjnu 2018 zúčastnil Světového kongresu zaměřeného na muzikoterapii v jihokorejském Seoulu, kde měl improvizační koncert a workshop. Poté strávil několik dní v Japonsku, kde měl několik workshopů a koncertních vystoupení na univerzitách Kobe a Mukogawa.


Šestidenní návštěva amerického trombonisty a improvizátora Harolda McKinneyho

Jiřího Pazoura navštívil americký trombonista a vynikající improvizátor Harold McKinney ze Severní Karoliny. S tímto umělcem se Jiří Pazour seznámil na festivalu hudební improvizace v Kanadě v roce 2016. Harold McKinney během svého pobytu navštívil také Jiřího klavírní improvizační koncert, který se konal 11. dubna 2018 v Telči. Oba umělci prožili šest inspirativních dnů naplněných společnou hudební improvizací.

Reportáž z divadelní premiéry povídky Františka Nepila "Kdo se bojí, musí do lesa", pro kterou napsal scénickou hudbu Jiří Pazour

Reportáž z divadelní premiéry povídky Františka Nepila "Kdo se bojí, musí do lesa", aneb jak se přestat bát, kterou uvedl dětský loutkářský soubor při Domu dětí a mládeže v Mladé Boleslavi pod režijním vedením Jaroslava Vidlaře, a pro kterou napsal scénickou hudbu Jiří Pazour.Podívejte se na společnou klavírní improvizaci Jiřího Pazoura s americkou pianistkou Ann Park Rose v USA v lednu 2017

Podívejte se na několik nejnovějších videí natočených na State University of New York ve Fredonii v USA v lednu 2017, na kterých Jiří Pazour hraje a nahrává společné klavírní improvizace s americkou pianistkou Ann Park Rose:


Jiří Pazour se v lednu r. 2017 setkal v USA s americkou klavírní improvizátorkou Ann Park Rose při natáčení společných improvizací pro dva klavíryJiří Pazour vystoupil s klavírní improvizací na oslavách státního svátku ČR 17. listopadu na University of Malta

iří Pazour se zúčastnil na pozvání Českého krajanského spolku na Maltě oslav státního svátku České republiky 17.listopadu, když na Univerzitě na Maltě vystoupil dne 18. listopadu 2016 se svým programem Géniové světové hudby v klavírních proměnách. Tento koncert navštívili zajména Češi žijící na Maltě. Jiřího Pazoura osobně přivítal a představil předseda krajanského spolku Dr. Vítězslav Nezval. Ve svých klavírních improvizacích zpracoval Jiří Pazour celou řadu hudebních témat od českých autorů - zaznělo několik improvizací na Smetanovu Vltavu, dále na Dvořákovy skladby Když mne stará matka a Slovanský tanec č. 10 e moll. V další části koncertu Jiří Pazour ztvárnil také skladby J. Sibelia, E. Griega, P.I.Čajkovského, G. Gershwina a L. Bernsteina. V závěru večera zaznělo několik hudebních improvizací na témata z publika. Jiří Pazour byl za svůj výkon odměněn dlouhotrvajícím potleskem.

Podívejte se na video z Kanady - improvizaci pro dva klavíry se skvělou Ann Park-Rose

Společná improvizace pro dva klavíry se skvělou americkou pianistkou Ann Park-Rose na Festivalu / Kongresu Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu (ISIM) v květnu 2016 v Kanadě.

Jiří Pazour zaznamenal mimořádný úspěch na svém koncertním vystoupení v Kanadě

Mimořádný úspěch zaznamenal Jiří Pazour na svém koncertním vystoupení, které se uskutečnilo na prestižním světovém hudebním festivalu-konferenci Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu (ISIM) 12. až 15. května 2016 v Kanadě ve městech Toronto a Waterloo. V téměř hodinovém programu představil Jiří Pazour vlastní klavírní fantazie na hudební motivy Novosvětské symfonie č. 9 od Antonína Dvořáka a Symfonie č. 25 W.A.Mozarta, ale také na hudební motiv Maurice Jarre "Lara´s Theme" ze slavného filmu Doktor Živago, a klavírní improvizaci na motiv nezapomenutelného hitu "America" z muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina. V další části svého koncertu přednesl Jiří Pazour klavírní improvizace, fantazie a imprese na české a moravské lidové písně, tj. na hudební motivy mezinárodnímu publiku zcela neznámé. Vše, co Jiří Pazour náročnému publiku, složenému ze světových profesionálů z různých hudebních oborů, se setkalo s velkým úspěchem a uznáním i s obrovským potleskem.

Na festivalu si měl Jiří Pazour možnost vyzkoušel také uměleckou spolupráci s umělci z různých částí světa. Velmi zajímavou pro něho byla společná improvizace s americkou básnířkou Tanyou Bezreh z Bostonu, která na jeho klavírní improvizace na místě vytvářela improvizované písně i s texty. Další zajímavou zkušeností byla společná improvizace s italským saxofonistou Christianem Ferlaino žijícím v Edinburghu, nebo s kanadskou basklarinetistkou Kathryn Ladano, která vyučuje hudební improvizaci na WILFRID LAURIER UNIVERSITY ve Waterloo. Mimořádným uměleckým zážitkem pak byla pro Jiřího Pazoura společná imrovizace s Jeong Eun (Ann) Park - Rose z Jižní Koreje na dvou klavírech. Tato umělkyně stejně jako Jiří Pazour improvizuje v různých hudebních stylech, a toto společné vystoupení je skvělým příslibem pro jejich možnou uměleckou spolupráci.

Jiří Pazour se stal členem Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu - ISIM

Mistr koncertní klavírní improvizace Jiří Pazour se stal členem Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu - ISIM (International Society for Improvised Music). Tato společnost má za cíl propagovat hudební představení, vzdělávání a výzkum improvizované hudby a spojuje hudební improvizací s kreativitou napříč obory. ISIM také spojuje různé kultury, etnika, disciplíny a myšlenky, které tvoří společnost jako celek. Dnešní hudební svět je velmi bohatý na nové kreativní vyjadřovací prostředky, které přesahují hranici běžných konvenční stylů a kategorií a improvizace je v tomto klíčovým prostředkem.

ISIM pořádá vlastní festivaly / konference. V jejich programu nechybějí rozhovory, panelové diskuse, workshopy a umělecká představení během dne, večer jsou pak uváděna hlavní koncertní vystoupení. Poslední, osmý festival / konference se konal v červenci 2015 v Château d'Oex ve Švýcarsku. Devátý festival / konference se uskuteční na Universitě Wilfrid Laurier ve Waterloo a v Torontu, v Ontariu v Kanadě, od 12. do 15.května 2016.

Odkaz na stránky ISIM: ZDE


Ve First Presbyterian Church of Farmington v USA zazněla v americké premiéře skladba soudobého českého skladatele Jiřího Pazoura - "Probuzení perel"

Podívejte se na záznam části koncertu Chamber Soloist of Detroit ve First Presbyterian Church of Farmington v USA, který se konal 4. ledna 2015 a zazněla na něm v americké premiéře skladba soudobého českého skladatele Jiřího Pazoura - "Probuzení perel" zkomponovaná pro housle, lesní roh a klavír Na tomto koncertu vystoupily tři dámy - sólistka na lesní roh Rachel Childers, houslistka Adrienne Rönmark a pianistka Pauline Martin.

Nový zpěvník "Písničky na hraní" s autorskými písničkami pro děti textaře Robina Krále a skladatele Jiřího Pazoura právě v prodeji

Nakladatelství PORTÁL vydalo nový zpěvník "Písničky na hraní" s autorskými písničkami pro děti textaře Robina Krále a skladatele Jiřího Pazoura. Součástí zpěvníku je také CD s nahrávkou písniček v podání Jitky Molavcové, Magdy Reifové, Petra Vacka a dalších interpretů.