Koncert skladatele a klavírního improvizátora Jiřího Pazoura

SLAVNÉ FILMOVÉ MELODIE V KLAVÍRNÍCH PROMĚNÁCH

čtvrtek 3. října 2019

Sál Milosrdných bratří, Vídeňská 7, Brno

začátek v 19:00 hodin

 
 
 
 

Předprodej vstupenek zde:


 

Koncert Slavné filmové melodie v klavírních proměnách je další z řady netradičních klavírních vystoupení hudebního skladatele a klavíristy Jiřího Pazoura. Také v tomto koncertním programu zazní celá řada hudebních skladeb v různých žánrech a stylech. I tentokrát, jak už je při koncertech Jiřího Pazoura zvykem, umělec navazuje v druhé polovině koncertu kontakt se svými posluchači a plní jejich hudební přání. Vznikají tak původní nové klavírní skladby bez přípravy přímo před zraky posluchačů.

Jak už sám název napovídá, v průběhu koncertu zaznějí klavírní improvizace na známé i méně známé melodie ze světové i české filmové scény.

Publikum bude mít možnost vyslechnout hudební témata význačných autorů filmové hudby v novém původním zpracování. V programu zazní improvizace např. na hudební motivy Johna Williamse, Ennio Morriconea, Vladimira Cosmy, z českých filmových skladatelů nebudou chybět témata Karla Svobody nebo Luboše Fišera.

V úvodu programu zazní řada improvizací na filmovou melodii v různých hudebních stylech. Klavírista zde několikrát zpracovává jediné téma a používá při tom různých vyjadřovacích prostředků. Posluchači tak mohou srovnat hudební řeč různých hudebních stylů: baroka, klasicismu, romantismu, impresionismu, některých kompozičních směrů XX. století nebo i jazzu či pop-music. Poté přicházejí na řadu dvě nálady, imprese ovlivněné filmovou tvorbou. Dále má publikum mimo jiné možnost vyslechnout tzv. stylové posuny, kdy dochází k převedení známých filmových melodií do jiného hudebního stylu, než ve kterém byly původně zkomponovány.

Po přestávce následuje druhá část koncertu, která je již tradičně věnována přáním z publika. Posluchači mají možnost svými náměty sami ovlivnit, jakým směrem se bude koncert dále ubírat. Kdokoli z přítomných má možnost v libovolné podobě poskytnout tématický materiál pro improvizaci a navrhnout způsob zpracování. Publikum tak může sledovat hudební zpracování daných návrhů a vznik nových skladeb přímo v reálném čase na pódiu. Tématem může být buďto filmová melodie, nebo i jakákoli jiná známá skladba či píseň, případně mimohudební námět, nálada nebo kratší příběh.

Koncert Jiřího Pazoura Slavné filmové melodie v klavírních proměnách je vždy mimořádným uměleckým zážitkem jak pro hudební znalce, tak i pro laické milovníky hudebního umění.

Ohlasy návštěvníků koncertu 14.2. v Praze:

Maria P.   Čistá radost z hudby! Děkuji za nádherný zážitek.

 

Martin B.  Koncert byl moc pěkný a s manželkou nás bavil od začátku do konce. Děkujeme!

 

Peter G.  Excellent concert I enjoyed it very much.

 

Yvonne S.  Děkuji za krásný koncert. Bylo to opravdu zajímavé a krásné moc Vás obdivuji. Těším se na další koncert.

 

Marie J.  Vyjimecny koncert a radost obdivovat virtuozitu a schopnost improvizace Prof Pazoura. Dekuji za nadherny zazitek!

 

Dita S.  Standing ovation! Byl jste fenomenální. Už se těším na další koncert! Hodně štěstí a inspirace .

 

Lada V. Diky za koncert. Bylo to senzační!

 

Klára S. ... Obdivuju tě, Jirko, jak dokážeš svou virtuozitu, obrovské hudební vědomosti šíře literatury i stylů předat ve svých koncertech tak, že mám pocit, jako bys hrál s lehkostí a hudba plynula skrze tvé prsty sama. Tvé koncerty si užívám a nabíjejí mně energií. Díky! Hrej dál

 

Petr Č.   Velmi příjemný večer a skvělá hudební improvizace. Večer jsem si velmi užil a příště opět na viděnou, mistře.

 

Eva P.   Opět vynikající! Jak úžasně lehce a hravě podané náročné skladby a ještě náročnější jejich improvizace - SUPER Bugatti step! Moc děkujeme za nádherný večer.