Diskografie Jiřího Pazoura

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CD DÝM V TVÝCH OČÍCH

Klavírní album Jiřího Pazoura Dým v tvých očích vzniklo v roce 1999. Nese podtitul "Světové evergreeny v klavírních proměnách" a obsahuje devatenáct známých skladeb z různých částí světa, které jsou do určité míry improvizačním způsobem proměňovány a variovány. Každá z jednotlivých částí tohoto kompaktního disku je zpracovávána jiným způsobem; žánr a charakter evergreenů však zůstává zachován. Cílem autora bylo nabídnout posluchačům několik desítek minut klavírní hudby pro radost z klavírních improvizací na známá témata a pro navození příjemné pohody.

CD Dým v tvých očích - světové evergreeny v klavírních proměnách

01. Brazil (Barroso - Russell)
02. Serenáda (Ježek)
03. Answer Me (Winkler)
04. Caravan (Ellington)
05. Modravé dálky (Srnka)
06. White Christmas (Berlin)
07. C'est si bon (Betti)
 08. Feuilles mortes (Kosma) 
09. Moscow Nights (Solovyev-Sedoi)
10. Volga Volga (traditional)
11. Greensleeves (traditional)
12. O sole mio (di Capua)
13. Snow White and the Seven Dwarves (Churchill - Morey)
14. Moonlight in Vermont (Sussdorf)
15. Somewhere over the Rainbow (Arlen)
16. Moonlight Serenade (Miller)
17. The Shadow of your Smile (Mandel)
18. I Got Rhythm (Gershwin)
19. Smoke Gets in your Eyes (Kern)

 

...Již od mládí mne lákala klavírní improvizace. Při studiu klavírní hry na tehdejší lidové škole umění jsem často v přestávkách studia zadaných skladeb "odpočíval" improvizováním na motivy známých melodií. Toto moje "odpočinkové hraní" bylo zpočátku zcela impulzivní. Teprve později, již na pražské konzervatoři, jsem se začal seznamovat s obecnými zákonitostmi a pravidly klavírní improvizace. (...) Dozvěděl jsem se třeba, že improvizace může být živelná, nepřipravená, založená na momentálním nápadu nebo do určité míry připravená, to znamená promyšlená například co se týče hudební formy nebo určitých harmonických postupů. (...)

Z průvodního slova J. Pazoura k CD "Dým v Tvých očích" 

 

Objednávejte zde:


CD VERŠOVÁNÍ

Jako posluchači jsme většinou zvyklí setkávat se s ověřenými, hotovými skladbami, z nichž se mnohé znovu a znovu objevují v programech koncertů. Je však ještě jedna hudební sféra: díla nová, nevyzkoušená, skladby posvěcené chutí okamžiku. Nemám na mysli výboje moderny, kterých se mnozí milovníci hudby děsí. Chci vás pozvat k poslechu miniatur, jejichž vznik vyrostl z umění improvizace. Jiří Pazour i Petr Valášek vytvořili šestnáct poetických zastavení, tematicky přepestrou krajinu, která v duchu názvu desky je skutečně souborem malých hudebních básní. (...)

Jiří Pilka

 

CD Veršování

01. Sněženka
02. Pruhovaný svět
03. Doteky křídel
04. O samotě
05. Porcelánové panenky
06. Černá a bílá
07. Zrcadlo vzpomínek
08. Ledové království
09. Krok za krokem
10. Duha
11. Starý hrad
12. Abstraktní přítomnost
13. Na pouti
14. Groteska
15. Souznění
16. BONUS: Tanec

 

Objednávejte zde:

 
 

CD SEMAFORSKÉ INSPIRACE

Taková malá vinárnička a na pódiu pouze dva. Sedím v koutě a jsem zvědav, co od nich mohu očekávat. Jedna zpěvačka s doprovodem pianina na celý večer je nebezpečná kombinace, těhotná nudou. Program začal, posléze skončil a nuda se nedostavila. Zato se dostavil její pravý opak. Talent oněch dvou na pódiátku byl nesporný a stalo se to, co se při šťastných produkcích stává - člověku bylo líto, že je konec. Přirozené zpívání paní Kamily jako by připomínalo semaforskou školu, a taky že jo - odzpívala si kdysi v Semaforu hezkou řádku představení. A pan Jiří u piana svým uměním publikum oslnil. Považuju za velmi šťastný nápad, že si je na tomto kompaktním disku mohou poslechnout i ti, co se tenkrát do oné vinárničky nevešli.

Jiří Suchý

CD Semaforské inspirace

01. Marnivá Babetta
02. Pro Kiki
03. Píseň o rose
04. Nána v povětří
05. Tatar
06. Pět strun I.
07. Pět strun II.
08. Papoušek
09. Kočka na ... klavíru
10. Kočka na okně
11. Dítě školou povinné
12. Tereza I.
13. Tereza II.
14. Tereza III.
15. Tři tety
16. Dobré rady
17. Zlá neděle
18. Štěstí
19. Divný věci

 

Kamila: "Nejsem na to zpívání sama. Mám tu pět pomocníků. Jeden je klavírista, druhý skladatel, třetí výtečný improvizátor, čtvrtý dokonce profesor Pražské konzervatoře a to vše v jedné osobě, kterou je můj kamarád Jiří Pazour."

Jirka: "Nejsem na to hraní sám. Je tu se mnou moje kamarádka, herečka a zpěvačka Kamila Barochová, která si ze Semaforu odskočila ke svým třem dětem, aby se pak od nich mohla zase vrátit."

Z průvodního slova K. Barochové a J. Pazoura k CD "Semaforské inspirace" .

 

Objednávejte zde:

  

 

ZPĚVNÍK A CD ABRAKA DABRAKA

Milé děti, mladí přátelé, budete se tomu třeba divit, ale Vaši dědečkové a babičky a možná i někteří rodiče, když byli velcí jako Vy, neznali mobilní telefony ani internet a písničky poslouchali ne ze stříbřitých cédéček, nýbrž z velkých černých gramofonových desek. Však je možná mají ještě schované. Ale jedno měly ty děti všech generací společné: odmala je provázely, bavily a vychovávaly veršíky od těch nejlepších českých básníků. Josef Václav Sládek (1845–1912) je dodnes svým následovníkům vzorem. Jistě se setkáváte s veršovanými pohádkami Františka Hrubína (1910–71). Často zhudebňovaným básníkem byl Josef Kainar (1917–71), některé jeho verše jsou vlastně psány s úmyslem být písněmi. Jiří Suchý (1931) píše písničky pro své divadlo a jeho texty jsou plné vtipu, neotřelých rýmů, působivé poezie. Jiří Žáček (1945) hravými, veselými verši se svěží rytmikou a dobrou pointou oslovuje další děti, když předchozí dospěly. Básníci nadělají svými verši spoustu radosti, ale jen jimi by se neuživili: aby je mohli pro nás vymýšlet, musí mít i nějaké stálejší povolání – tihle jsou nebo byli zároveň redaktory, překladateli, spisovateli, autory divadelních her a filmových scénářů, a nejmladší z nich, Iva Dvořáková (1966), je učitelkou češtiny, dějepisu a dramatické výchovy. Uvědomuji si, že když té bylo asi pět let, přestaly telefonní automaty požírat tehdejší pětadvacetihaléře a chtěly po nás padesátníky, to abyste věděli, o co tady jde v jedné písničce. Později ti zoufalí nenasytové žádali rovnou koruny – ostatně, víte dneska, co je to haléř nebo padesátihaléř? Možná Vám i některá jiná slova budou při poslechu nebo zpěvu písniček připadat podivná. Měli byste vědět, že elfové jsou skřítkové, kambala že je plochá ryba žijící v hlubinách moře a naopak Čimboraso je 6310 metrů nad mořem se tyčící vyhaslá sopka v Jižní Americe. „Kambala papala, Čimboraso,“ – jak tohle, prosím Vás, jde dohromady, jak to mohlo pana Kainara napadnout! Ale zpívá se to dobře, ne? Slova plynou, jejich rytmus nás rozradostňuje a do toho ta kouzelně přiléhavá a vtipná hudba Jiřího Pazoura (1971), profesora Pražské konzervatoře, hudebního skladatele a skvělého klavírního improvizátora. Vybral pro Vás básničky, které mu něco dalšího kromě slov, rýmů a příběhu řekly. Tu schopnost nemá každý, aby v nich uslyšel melodii, která se tak dobře doplňuje s původní představou básníka. A jsou to melodie srozumitelné, přívětivé, složil je se stejným zaujetím, jako je pro děti psali uvedení čeští básnici. Věřím, že si písničky snadno zapamatujete a rádi a častokrát zazpíváte.

Petr Lachmann

 

 

CD Abraka dabraka

01. Abraka dabraka
02. Říkadlo pro lidoopy
03. Telefonní příhoda
04. Páv a doktor Gráf
05. Vlak
06. Halí, belí
07. Cvrček
08. Psí říkadlo naříkadlo
09. Leží kapr v kapradí
10. Zlá kobyla
11. Nehoda
12. Ptal se včera pána pán
13. Hokejista
14. Byla noc modrá
15. Kuličky na jaře
16. Snový drak
17. Rudovousek

18. O princeznách

19. PARTITURA: Rytmická

20. PARTITURA: Pohádka
21. BONUS: Slábne mi zrak

 

Objednávejte zde:


 

CD ČESKÉ MORAVSKÉ A SLOVENSKÉ LIDOVÉ PÍSNĚ V KLAVÍRNÍCH PROMĚNÁCH

Když jsem v létě roku 2008 poprvé slyšel improvizovat Jiřího Pazoura, měl jsem pěkný pocit, že slyším hrát dobrého muzikanta vzdávajícího také poctu klavíru jako nástroji, který citlivě poslouchá jeho ruce, muzikanta, jehož tvůrčí myšlení je okouzleno krásou lidové písně. Byl jsem šťastný, že se potkávám s dovedností klasické improvizace vyjadřovanou s takovou profesionální dovedností, dnes už málem vzácnou. Ano, jsou dnes jedineční i docela mladí pianisté, kteří velmi dovedně přednášejí klasické sonáty nebo technicky náročné skladby Chopinovy či Lisztovy, improvizaci se však vyhýbají, někdy varováni svými učiteli, aby si tak nekazili své pianistické ruce, ačkoliv klavír, stejně jako varhany k improvizaci svými dispozicemi přímo vyzývají. Ostatně umění improvizace patřilo kdysi ke hře na všecky nástroje, ba i ke zpěvu. Byl jsem tedy rád, když jsem obdržel nahrávku s výmluvným titulem České, moravské a slovenské lidové písně v klavírních proměnách. Jde opravdu o nápadité proměny, ke kterým Jiřího Pazoura vedl právě klavír, jeho možnosti a samozřejmě hráčova dovednost. Vzhledem k tomu, že umělce inspirovaly k proměnám známé lidové písně, je toto CD určeno nejen těm, kteří kvalifikovaně ocení klavírní dovednost a improvizační nápaditost interpreta, ale také všem těm, kteří mají rádi lidovou píseň a tak skrze ni poznají i tu pianistickou dovednost se znaky virtuozity. Měl jsem chvílemi pocit, jako když poslouchám Smetanovy České tance, komponované s láskou a obdivem k českým tancům lidovým, ale s náročností, které vyhoví opravdu jen skutečný umělec.
Věřím, že ti, co dovedou ocenit umění klavírní hry a improvizace, najdou v těchto klavírních proměnách zrovna tak rytmickou věrnost u lidových tanců jako umění modulace a smysl pro větší stavbu tam, kde autorská improvizace roste až do dramatické podoby, aby se pak umělec vrátil s pokorou do prostoty lidové písně, citované většinou na počátku. Uslyšíme tu zrovna tak zámecký hrací strojek v písničce ,,Znám já jeden krásný zámek" nebo cimbál jako mimo jiné v písni ,,Zaleť sokol, bielý pták", vyprávění příběhu k písničce ,,Pásol Jano tri voly" nebo jindy dovednost uvést v jednom proudu témata tří písní a zůstat přitom věrný celkové stavbě skladby. Každá z těchto skladeb nás ponouká k prožívání atmosféry, jíž tyto proměny přinášejí. Ale to už je věcí fantazie a hudební zkušenosti posluchače.
Díky Jiřímu Pazourovi za toto hudební poselství s přáním, aby i někteří posluchači hrající na klavír nebo i jiný nástroj se občas ,,dopouštěli" improvizace, ne třeba pro veřejnou prezentaci, ale pro své potěšení, někdy dokonce pro útěchu v trápení. Dělal jsem to po celý život a činím tak dodnes, i když zdaleka ne s tou dovedností jako Jiří Pazour.

Pavel Jurkovič


SLOVO AUTORA

Již v době, kdy jsem se začal věnovat koncertní klavírní improvizaci, mne od počátku provázela lidová píseň. Témata lidových písní pro mne vždycky byla a stále jsou nevyčerpatelnou hudební inspirací. Často se stala určitým odrazovým můstkem pro mé vlastní improvizační kreace, které byly ve výsledku velmi vzdálené původní předloze. Na svých veřejných improvizačních koncertech, ale také doma sám pro sebe jsem lidové písně rád zpracovával do různých hudebních podob. Vznikly tak například improvizace v různých hudebních stylech, improvizace, v nichž byla spojena témata několika písní do jednoho hudebního celku a mimo jiné také řada volných hudebních impresí.
Vybral jsem jako předlohy několik lidových písní, které mi byly něčím blízké.
Některé improvizace vznikaly spontánně bez předešlé přípravy přímo při natáčení, jiné byly předem do určité míry promyšlené. Tři z těchto písní jsou nahrány pomocí studiové techniky jako čtyřruční.
Příprava a natáčení mi přineslo mnoho radosti. Přál bych si, aby také posluchače tato nahrávka potěšila.

Jiří Pazour 

 

CD České, moravské a slovenské lidové písně v klavírních proměnách

01. Rožnovské hodiny
02. Já jsem z Kutné Hory
03. Ach synku, synku
04. Beskyde, Beskyde
05. Měsíček svítí
06. Holka modrooká
07. Znám já jeden krásný zámek
08. Což se mně, má milá, hezká zdáš - Čechy krásné, Čechy mé
09. Zaleť sokol, biely vták - Ja som bača velmi starý
10. Kdo má počernú galánku - Na těch panských lukách - Zasadil som čerešenku
11. Já ráda miluju takovýho chlapce
12. Huláni, huláni (čtyřruční)
13. Pásol Jano tri voly
14. Bodaj by vás, vy mládenci
15. Dobrú noc, má milá
16. Pod dubem, za dubem (čtyřruční)
17. Tancuj, tancuj, vykrúcaj (čtyřruční)
18. Na tom našem dvoře

 

Objednávejte zde:

 

 

ZPĚVNÍK A CD PÍSNIČKY NA HRANÍ

 

Knížka a přiložené CD představují soubor písniček doprovázený hrami a inspiracemi na aktivity, kterými můžeme obohatit výchovu dětí předškolního a mladšího školního věku. Písničky na CD zpívají Magda Reifová, Jitka Molavcová, Petra Páchová, Filip Sychra, Zdeněk Hříbal a Petr Vacek. Motivy úkolů a her vycházejí vždy z tématu písničky, rozvíjejí ho skrze dechová a rytmická cvičení a kreativní hudební úkoly; to vše ve spojení s pohybem, povídáním, případně výtvarným projevem. Knížku ocení pedagogové v MŠ, ZŠ, mimoškolní pedagogové, vychovatelé, aktivní rodiče a všichni, kdo se s dětmi chtějí naučit hezké nové písničky a hry.

 

CD PÍSNIČKY NA HRANÍ

01. Kreslení
02. Bernardýn
03. Doba medová
04. Přísloví
05. Doopravdy žiju karnevalem v Riu
06.Jaká je voda

07. Marmeládovník

08. Vločky
09. Potápěč
10. Tma
11. Slepicérie
12, Vodník
13. Náš medvěd mluví japonsky
14. Na procházku světem

 

Objednávejte zde: